No that is not a typo my friends, we really do only spend $100 per week on groceries for our little household of two. Don’t change what isn’t broken. Please complete the form below for FREE access to the Free Printables Library. After counting up the tab we went over budget by $43.00. We have a WinCo close by in Idaho but we live in Eastern Wa. Check out all my Reclaimed Food posts. I have a lot of lime in my water so that may have contributed to the problem. We all love your crazy fun adventures in food! It’s kind of an awesome system!}. Aug 20, 2016 - This is a meal plan and grocery list, as well as how it all comes together to feed 2 people for 100 dollars a month. If you change the name I would never find it : ) I made the Carrot Cake Jam! With rising prices you may have to raise your monthly amount. With rising prices I think you have done remarkably well. Keep gardening, shopping, cooking and blogging! I’m aware that this is somewhat low, but I’ve seen lower and I’ve seen higher with some people spending $700+ each month on groceries alone. This post may contain affiliate links. $100 a month can apply to anything– the amount you save by gardening perhaps?! My lowest point came when I had only $50 to my name, and payday was a couple weeks away. You'll spend no more than $50 every week. Then we went away for a bit and decided not to calculate vacation food. Our first goal is to cut 200 a month so going from 600 to 400 a month. Really enjoy reading your posts. You give me ideas for our small garden. That’s why bartering is so awesome. God Bless you, Mavis! Especially with food prices on the rise and the whole extreme couponing crazy over. Love the Lucy stories and the chicken stories. Awesome job Ingrid! I have bought Zaycon ground beef three times now, and it has never needed to be re-ground. Depending on where you live, the ingredients for these meals should cost $100 or less for a one week supply. Because I have such a comprehensive grocery list when I shop, I can usually buy groceries for two to three weeks. Now try to cram all those items on your list into $50, good luck with that one lol. I built planter boxes but my yield was not good. I know I can do better on my grocery budget. What’s A Healthy Food Budget? I suspect that your family went along for a year (2012) and this last year put their collective foot down and said “we need food”! I know that even without coupons or a detailed list, I can still save because they have rock bottom prices. I have not found this to be true. More information Meal Plan and Grocery List to Feed 2 People for a Month for $100 For more information, please see my disclosure policy. Due to pay cuts and the poor economy I found myself needing to slash my family's grocery budget from about $150-$200 a week, which I felt was fairly reasonable for a family of 6, to $100 a week. Whats next after the knomes for St Judes? You have great yield and I am sure you have a lot more space than I do. How Much Do You Spend on Groceries? I use every dollar and try to get the best deal possible, all while still buying the best food possible. In my recent article in the Globe and Mail, I’m on track to be mortgage-free by 31, the most common question I received was how I could possibly survive on only $100 a month in groceries. But I still can’t get by with even $175 a month with just me and my hubby. I love the ground beef. Here’s a $50 grocery list for an entire week of healthy eating. It isn’t going to be $100 a month … or even $175, but it’s still a savings. Bulk meats are where it’s at! While many families might say spending $150 a week on food is an impossible feat, others probably think I’m spending far too much. Your freezer is well stocked as are your shelves. i started reading your blog last March and was very inspired to start gardening again. (Your teen boy alone probably eats for 2 teen girls!) These up-coming changes are estimated to cost in the thousands. You can see if there’s a Zaycon event near you HERE. This challenge took place in the winter of 2017 in NYC so my farmland was not an option. I thought it was unbelievable that you managed 2 years of 100.00 per month! Certainly not your fault!! I’m lucky to get in under 500.00 for groceries only for a family of 2 adults, 2 teen girls. You are the only person who has ever inspired me to buy a gnome! I think that is very do-able for us…we still have two children at home. I’m going to try the $100 month approach for groceries…I know I go a little crazy now and always have TONS of food in the house, but we could do with much less. Prices keep going up so you have to readjust to a doable number so as not to make yourself crazy trying to do the impossible! Most of that income went towards John’s rent which was $1,159 per month when this article was released. Keep it up Mavis! I needed to get super resourceful if I wanted to pull this off. You’re still spending far less per month than the average family of four, which is amazing. We have a huge garden and I don’t buy much (with the exception of dairy) in the summer. Eventually, as inflation grows, $100 per month will be simply impossible; but you will always have bragging rights that for TWO YEARS you did feed your family for $100 per month. But there are … In the summer months I can cut that cost in half by farming my own food (see farming article) . When I tell people this usually I get the typical "that can't be possible" response, "you ea Mavis, Even tho you went over for the year, you still did awesome in my book! The important thing here is to keep on truckin’. You may also notice that most of the items listed below contain a short ingredient list. It was exactly the same texture as the meat I’ve bought in the grocery store, but tastes much better. Couponing isn’t for me since most are for processed foods. Sure you can to process a junk ton of meat all at once and have a lot of freezer space, but the money you save makes it totally worth it. I knew this experiment would be a hard sell when he returned to NYC. Meal Planning. Keep up the great work! Thanks for the incentive and keep up the good work and posts! Going to the grocery store less often saves money by reducing the number of impulse buys or … Whatever you do, please keep sharing with us. We may have to buy a few things, but we’re going to hold it down and see how well we can eat without shopping. I get alot of inspiration from you and think you did just great! This means cutting back on expenses for a bit. Anyway, keep up the good work and don’t you have to deal with snow and ice at all? Here are my 5 Keys for a $100/month grocery bill: 1) Make a list: I make a list with all of the items I need beforehand. The more processed food you leave out of your diet the better you all will be for it. Cheap Grocery List For The Month. Either way, the goal is to spend between $125 and $150 per week so we can stay under our $600-per-month food total. I have Walmart, Target, and … Kale: $1.50 (1 bunch) – 2-3 wks. No matter your goal, title, project or picture, we will look forward to those inspiring email links and pins! Wit, humor, information, and deals are what I look forward to. Alot of what you have will take you into next year so I don’t think you went over that much anyways. I suspect that if I did some research, we’re surely spending well over $500 per month now. Maybe go back through your month-to-month food expenses and find the average and make that your new goal to stay under each month this coming year? I don’t have a grocery store near me willing to give away spent produce either. Prorated over the past 12 months you spent $182.69 per month on quality food. Pretty awesome in my book. (During the months with 5 weeks we just make it work) Total Budget for October $235.00-$49.30 (overspend in September)=$185.70 You may have left over seed, soil amendments, etc. Money can be a hard thing to talk about especially with those whom you are closest to. We don’t have any options for getting throw out produce any where in our area. Below is everything we bought, which ends up being a cheap grocery list for the month. It is so full of useful information, and you are so encouraging! Lots of homemade & my family loves it. Thanks for all you do. And, if you need a grocery list, print this one out… Available for FREE in the Free Printables Library. Keep up the good work. You’re just like the rest of us! The dish detergent did not do well. And I don’t feel bad about it one bit. Hmmm, maybe try only eating local? Whatever you decide….please keep on doing it. Family of 2.5 (kid is 3 so it’s not much food) is about $100 a week with 1 week of about $150-180 due to household stuff. :0) How to save money 35 ways reduce 30 ways to save on groceries healthy food under 100 per month clean bulk meal plan rewards credit cards boost bonus points. Please keep up the good work-set a goal that works for you and keep blogging about it. Check out how I was able to score 7 Bags of Cereal + Cookies + a FREE Magazine all for only $5.12 shipped! My 13 year old and I live in a condo. Really enjoy your blog. Hi Mavis-great site!!! Creating Grocery List for Two Under $100 a Month. Keep the name the same, and keep on blogging! Keep the name the same, and keep on blogging! I dont care what you do as long as you continue to garden and blog about it as I have a tiny tiny little space and totally miss the gardening. So while I didn’t quite feed my family for $100 a month, I feel better spending a little bit more and feeding them an overall healthier diet. Whey protein is another great way to get high-quality, antioxidant-rich … 3.5lbs uncooked spaghetti - $4.57 2. 3.5lbs fresh strawberries - $8.17 10. Just need to be creative! You’ve inspired me to cut my grocery bill by 20% this year! 3 dozen large Grade A eggs - $5.99 7. Maybe you got a bad batch or something. I think you did an amazing job… I love your blog!!!!! As a savvy New York City resident I don’t ever recall a time when I haven’t been watching my pennies, but I knew after 2017 I would be forced to do so even more. How will you top the Gnomes project next year????? I now make my own laundry detergent because of your blog and I love it. Continue this thread I started following you when I lived in Oregon. Extreme? My window garden was also out of operation with the exception of a small patch of growing Oregano. It is WONDERFUL that you could feed a family of 4 for less than $2,200 a year! I’m still shopping sales and bartering with neighbors and sifting through my haul from Mr. Produce Guy. So just come up with another crazy idea and let us help you reach the goal. Ask Mavis - Book Suggestion, Blueberries and Raspberries, Container Gardening, the HH, and More... How We Spend Less Than $100 a Month on Groceries Week 4 of 52. I sent The Girl to the store and she stuck to my grocery list! Just stay in touch with what is realistic for you. I earned  Vitacost credit  by referring family and friends, etc. My! Hahaha. In the summer months I can cut that cost in half by farming my own food (see farming article). -Sarah. I need to cut down on my grocery shopping, from 200 to 100 a month. Project Food Blog Week 1 – The $100 Challenge VIDEO: Can you live on $100 per month for food? 1.75lbs raw sirloin steak - $10.52 4. March 16, 2009 at 8:47 PM {you get a $10 credit, they get a $10 credit. I too moved away from cheap precessed foods to healthier choices. Keep it up…. Lastly, I am only supporting ONE person with this grocery budget, no kids or anyone else. You rock! In the long run I think living off a $175.00 per month meal plan is ideal for my lifestyle. I don’t know anyone else who is or can do it. In the long run I think living off a $175.00 per month meal plan is ideal for my lifestyle. Which in my neck of the woods is a big compliment. It just takes a little planning and a little patience. The Ultimate Personal Finance Checklist Before You Turn 40, Looking For Safe Investments with High Returns? What matters is constantly honing your craft, depending less and less on processed foods for convenience, never paying top dollar for foods coming from half a world away (and tasting like they did), and kickin it old school with gleaning and bartering (ahem, you rock) and I’d say that you, and your little pilgrim outfit get my vote for “most likely to survive a wagon train”. I don’t care WHAT you decide to do–I’ll keep reading and enjoying your blog, tweets and videos. But am not aiming for success. That:s what knives are for, but then our Mr. Produce man marks it down below a dollar and it makes a fine soup or I use it for roasting or even just cut it up, blanch and freeze. So, whatever you decide to do, I intend on continuing to read your blog daily, Mavis. I bought some of that ground meat and so far, I’ve been satisfied with it. Plain Yogurt: $3.19 (1 big tub, ) – 2 wks. Wow–lot of comment. I do agree that $100 is getting to be almost impossible, especially to eat cleanly and well, but you are doing a great job. I feed a lot of it to my chickens, but I salvage a lot for my family’s meals each week too! But I am gong to try and grow heirloom tomatoes next year. My Cheap Grocery List. Kudos to you girl!!!! They sell for $2.50 out here if spotless. Shortening the distance from food to table? You were responsible for me getting 40 lbs of meat for goodness sakes. And now they’re having event all over the country so you can get in on the bulk meat buying too! You bet it is! Save on!!!!! Of course, I’ve never actually tried to grow celery. I find it amazing that you can spend just that much in a year. I love, love, love the Kindle book links, the garden tips (made potato towers because of you this year), the recipes, the pictures, the great deals and leads, and… all the other things you surprise us with! My typical $20 grocery list | How long it lasts: Bananas: $1.60 (2 bunches) – 1-2 wks. You are a rock star in my opinion. Our meals were the following: Due to the holiday season we wanted to enjoy ourselves so we purchased and cooked a seafood dinner. Does Zaycon sell ground turkey in bulk? Guys, I need some help. Your blog inspired me to really take charge and see if we could reduce that amount and still be able to eat good quality, healthy food. I mean, we took a lot of days off cause of the holidays.” “But when we were on, we were on.” He stated. I think you should drop the pounds of produce grown goal because that makes you focus on heavier produce like potatoes. So when I earned enough credit to make a solid purchase, I cashed in my credit and bought some staples for me and some fun items for my kids. Although I did put up about 250 jars of stuff the last 4 months. Because I’m still trying. Happy New Year!!! 3.5lbs romaine lettuce - $5.40 11. I wish I could do it, but it’s only me now (became widowed 2 years ago and kids are grown up) and I don’t cook much anymore. Your blog makes my day. I would be lost without your blog-I read it first every day!!! I think you do a fantastic job! Plus, I’ve been super duper impressed with the quality of meat from Zaycon. So now the big question is: What’s next for Mavis? . Eventually, as inflation grows, $100 per month will be simply impossible; but you will always have bragging rights that for TWO YEARS you did feed your family for $100 per month. But since my shift towards growing a larger garden and attempting to eliminate a lot of the processed foods I was feeding my family, I’ve gone over my budget a time or two. I think you’re doing a fantastic job with the grocery prices going up. :0). How about another fund raiser for them this year. Add fish to your shopping list as your budget allows. I also love your witty sense of humor and your casual style. Enter Mr. Produce Guy. It’s not $100 a month. I am working toward only buying things that I can’t grow, like portobello mushrooms and celery. It doesn’t matter to me what your goal is next year, just keep blogging please. Plus, supplies to make my own potting soil. No more trips to the grocery store. Grocery For 100 Dollars A Month. Keep it up! You set an example for me. You should be proud of how well you did! I say change the dollar amount to one that both inspires and challenges you. For example how many packets of Sugar Snap Peas you planted to yield the incredible crop you harvested. Good job! Last month, our family of 7, spent less than $500 a month on groceries. I would change the goals maybe. Love so many of these comments, and wholeheartedly agree. I think people assume you’d have to … Yours is the blog I read every single day. I love the gardening updates and strife to eat healthier. My experience is that, as you get to know your bigger garden, what it can produce and what your family actually uses, you’ll probably streamline a bit and save more money next year. Weigh in you guys with your thoughts on what my budget should look like next year. Inquiring minds want to know!! Knowing that I’ve already spent $14.50 in bulk food purchases, I know that my regular grocery expenditures will need to stay under $85.50 for the week. The most cost-effective protein sources for our purposes are chicken, eggs, and beef. Deals are getting more scarce as well. EVER. I think you do an amazing job! Grocery List for 7 days of meals: 1. And that becomes a problem when I’m running out of money but not days in the month. It was nice to try, and fail at cutting my food budget in the winter months as well. How I stick to a $70/Week Grocery Budget 1. I’m trying to buy organic as much as possible and have decided to cut out all farm raised fish (fish is the only meat we eat in our house). Happy New Year! These days our food bill runs around $800. Mavis, you are still an inspiration. Happy New Year and healthy year to all of your readers! I’ll be watching for your next adventure . How you can spend only 175 per month amazes me. On a $200 a month grocery budget, divide this by four weeks. In 2014 I’d love for you to help your readers figure out how to purchase organic and non-GMO foods on a tight budget. I love reading your blog as it gets me thinking about how i too can cut my grocery bill. With the $100 Diet, you'll be spending most of your grocery money on meat. I have set food budget goals, enjoy container gardening as health permits, use coupons more wisely, make wonderful crockpot & other recipes, and strive to share any bounty with others. We spend no money out of pocket and both get what we want/need! And as you and many readers have said, good food costs more. Beans (Black, kidney or refried): $1.30 (2 cans/65¢ a can) – 1-2 wk. Thank you for your daily blog.